Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Chojna

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Informacja dodatkowa za rok 2020

Informacja dodatkowa

I.

Wprowadzenie do sprawozdania finansowego, obejmuje w szczególności:

1.

Urząd Miejski w Chojnie

1.1

nazwę jednostki

 

Urząd Miejski w Chojnie

1.2

siedzibę jednostki

 

ul. Jagiellońska  4, 74-500 Chojna

1.3

adres jednostki

 

ul. Jagiellońska  4, 74-500 Chojna

1.4

podstawowy przedmiot działalności jednostki

 

Podstawowym celem i zadaniem Urzędu Miejskiego w Chojnie jest pomoc i służba mieszkańcom i gościom Gminy Chojna we wszystkich dotyczących ich sprawach, administracyjnych, gospodarczych, życiowych objętych zakresem zadań Urzędu Miejskiego. Urząd Miejski wspomaga Burmistrza w wykonywaniu zadań gminy wynikających z ustaw oraz uchwał Rady Miejskiej w Chojnie, a w szczególności:

  • przygotowuje projekty uchwał Rady Miejskiej,
  • pomaga w wykonywaniu uchwał Rady Miejskiej,
  • gospodaruje mieniem komunalnym,
  • wykonuje budżet gminy Chojna,
  • wydaje decyzje i postanowienia administracyjne.

Czas działania jednostki jest nieograniczony

2.

wskazanie okresu objętego sprawozdaniem

 

01.01.2020 r.- 31.12.2020 r.

3.

wskazanie, że sprawozdanie finansowe zawiera dane łączne, jeżeli w skład jednostki nadrzędnej lub jednostki samorządu terytorialnego wchodzą jednostki sporządzające samodzielne sprawozdania finansowe

 

Nie dotyczy

4.

omówienie przyjętych zasad (polityki) rachunkowości, w tym metod wyceny aktywów i pasywów (także amortyzacji)

 

Aktywa i pasywa jednostki wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy według zasad określonych w ustawie                                  o rachunkowości według niżej przedstawionych zasad. Poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny ( koszty) z zachowaniem zasady ostrożności określonej w art. 7 ustawy o rachunkowości. Wartości poszczególnych składników aktywów i pasywów, przychodów i związanych z nimi kosztów, jak też zysków i strat nadzwyczajnych ustala się oddzielnie. Nie można kompensować ze sobą wartości różnych, co do rodzaju aktywów i pasywów, przychodów i kosztów związanych z nimi oraz zysków i strat nadzwyczajnych ( art. 7 ust.3 uor).

A. Aktywa trwałe

I. Wartości niematerialne i prawne                                                                             

Wartości niematerialne i prawne nabyte z własnych środków wprowadza się do ewidencji w cenie nabycia, zaś otrzymane nieodpłatnie na podstawie decyzji właściwego organu w wartości określonej w tej decyzji, a otrzymane na podstawie darowizny w wartości rynkowej na dzień nabycia. Wartości niematerialne i prawne o wartości początkowej wyższej od wartości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym dla osób prawnych (z wyjątkiem związanych z pomocami dydaktycznymi) podlegają umarzaniu na podstawie aktualnego planu amortyzacji według stawek amortyzacyjnych ustalonych przez kierownika jednostki z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Umorzenie ujmowane jest na koncie 071„Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych”. Amortyzacja obciąża konto 400 „Amortyzacja”.

II. Rzeczowe aktywa trwałe                                                                 

       Środki trwałe to składniki rzeczowych aktywów trwałych i zrównanych z nimi o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości. Na dzień bilansowy środki trwałe (z wyjątkiem gruntów, których się nie umarza) wycenia się w wartości netto, tj. z uwzględnieniem odpisów umorzeniowych ustalonych na dzień bilansowy. Środki trwałe ewidencjonuje się w podziale na podstawowe środki trwałe na koncie 011„Środki trwałe” oraz pozostałe środki trwałe na koncie 013 „Pozostałe środki trwałe w używaniu”.  Podstawowe środki umarzane są (z wyjątkiem gruntów) stopniowo na podstawie aktualnego planu amortyzacji według stawek amortyzacyjnych ustalonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Odpisów umorzeniowych dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania. Umorzenie ujmowane jest na koncie 071 „Umorzenie środków trwałych”. Amortyzacja obciąża konto 400 „Amortyzacja”. W jednostce przyjęto metodę liniową dla wszystkich środków trwałych. Pozostałe środki trwałe ujmuje się w ewidencji ilościowo-wartościowej na koncie 013 i umarza się je w 100% w miesiącu przyjęcia do używania, a umorzenie to ujmowane jest na koncie 072 „Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych

i prawnych”. Inwestycje (środki trwałe w budowie) to koszty poniesione w okresie budowy, montażu, przystosowania, ulepszenia i nabycia podstawowych środków trwałych oraz koszty nabycia pozostałych środków trwałych stanowiących pierwsze wyposażenie nowych obiektów zliczone do dnia bilansowego lub do dnia zakończenia inwestycji.

III. Należności długoterminowe                                                                        

Należności długoterminowe to należności, których termin spłaty przypada w okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego. Wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty, a więc łącznie z należnymi odsetkami pomniejszonej o ewentualne odpisy aktualizujące ich wartość (zasada ostrożności) zgodnie z art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości. Jeżeli spłata należności ma nastąpić ratami, to raty płatne w roku obrotowym następującym po dniu bilansowym oraz raty zaległe wykazuje się we właściwej pozycji A.B.II.1. aktywów, zaś resztę należności – płatną w okresie powyżej roku – w poz. A.A.III bilansu jednostki budżetowej.

IV. Długoterminowe aktywa finansowe                                                          

Długoterminowe aktywa finansowe na dzień przyjęcia do ewidencji wyceniane są w cenie nabycia lub cenie zakupu, jeżeli koszty przeprowadzenia transakcji nie są istotne.( Stan udziałów na dzień 31.12.2020 roku wynosi 4.389.000,00zł – udziały Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z.o.o w Chojnie).

 

B. Aktywa obrotowe                                                                                         

I. Zapasy  - nie dotyczy

II. Należności krótkoterminowe                                                                                               

Należności krótkoterminowe to należności o terminie spłaty krótszym od jednego roku od dnia bilansowego. Wyceniane są           w wartości nominalnej łącznie z podatkiem VAT, a na dzień bilansowy w wysokości wymaganej zapłaty, czyli łącznie                            z wymagalnymi odsetkami z zachowaniem zasady ostrożnej wyceny, tj. w wysokości netto, czyli po pomniejszeniu o wartość ewentualnych odpisów aktualizujących dotyczących należności wątpliwych (art. 35b ust. 1 ustawy o rachunkowości).

III. Krótkoterminowe aktywa finansowe                                                                        

Środki pieniężne na rachunkach bankowych wycenia się według wartości nominalnej. Walutę obcą na dzień bilansowy wycenia się według kursu średniego danej waluty ustalonego przez Prezesa NBP na ten dzień. W ciągu roku operacje sprzedaży i kupna walut oraz operacje zapłaty należności lub zobowiązań wycenia się po kursie kupna lub sprzedaży banku,          z którego usług korzysta jednostka, lub według kursu waluty wynikającego z obowiązującego jednostkę dokumentu.

Na dzień 31.12.2020 r. stany środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych potwierdzone zostały przez Bank Spółdzielczy w Chojnie odrębnym pismem tj. potwierdzeniem sald.

IV. Rozliczenia międzyokresowe                                                                                     

Rozliczenia międzyokresowe czynne kosztów to koszty już poniesione, ale dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych. Ich wycena bilansowa przebiega na poziomie wartości nominalnej.

 

PASYWA

A. Fundusz                                                                                                                         

I. Fundusz jednostki                                                                                                                 

II. Wynik finansowy netto                                                                                                

Wynik finansowy jednostki budżetowej ustalany jest zgodnie z wariantem porównawczym rachunku zysków i strat na koncie 860 „Wynik finansowy”. Wynik finansowy stanowi różnicę miedzy sumą przychodów ( bez VAT) z tytułu dochodów budżetowych, w tym: podatków, opłat, subwencji, dotacji, sprzedaży mienia oraz pozostałych przychodów operacyjnych                  i przychodów finansowych, a sumą kosztów według rodzaju, pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów finansowych. Ewidencja kosztów działalności podstawowej prowadzona jest w zespole 4 kont, tj. według rodzajów kosztów i jednocześnie w podziałkach klasyfikacji budżetowej wydatków.

B. Państwowe fundusze celowe                                                                                                     

C. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania                                                                  

I. Zobowiązania długoterminowe                                                                       

Zobowiązania długoterminowe wycenia się na dzień bilansowy w kwocie wymagającej zapłaty, przy czym zobowiązania finansowe, których uregulowanie zgodnie z umową następuje drogą wydania aktywów finansowych innych niż środki pieniężne lub wymiany na instrumenty finansowe - wycenia się według wartości godziwej.

II. Zobowiązania krótkoterminowe                                                                                                                

Zobowiązania z tytułu dostaw wycenia w kwocie wymagającej zapłaty, czyli łącznie z odsetkami naliczonymi na podstawie not odsetkowych otrzymanych od kontrahentów.

D. Fundusze specjalne                                                                                            

Dotyczy ZFŚS.

E. Rozliczenia międzyokresowe                                                                       

Przychody przyszłych okresów to równowartość otrzymanych lub należnych środków, których wykonanie nastąpi w kolejnych okresach sprawozdawczych.

5.

inne informacje

 

Roczne sprawozdanie finansowe sporządzone zostało przy założeniu kontynuowania działalności statutowej przez następne, co najmniej 12 miesięcy. Nieznane są okoliczności, które wskazywałyby na istnienie poważnych zagrożeń dla kontynuowania działalności przez jednostkę.

Informacja o średniorocznym zatrudnieniu.

Średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty na dzień 31.12.2020 r. wynosi 51,00  osób zgodnie ze sprawozdaniem Z-06 za rok 2020.

II.

Dodatkowe informacje i objaśnienia obejmują w szczególności:

1.

 

1.1.

szczegółowy zakres zmian wartości grup rodzajowych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, zawierający stan tych aktywów na początek roku obrotowego, zwiększenia i zmniejszenia z tytułu: aktualizacji wartości, nabycia, rozchodu, przemieszczenia wewnętrznego oraz stan końcowy, a dla majątku amortyzowanego  – podobne przedstawienie stanów i tytułów zmian dotychczasowej amortyzacji lub umorzenia

 

Tabela nr 1, Tabela nr 2

1.2.

aktualną wartość rynkową środków trwałych, w tym dóbr kultury – o ile jednostka dysponuje takimi informacjami

 

Tabela nr 3

1.3.

kwotę dokonanych w trakcie roku obrotowego odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych odrębnie dla długoterminowych aktywów niefinansowych oraz długoterminowych aktywów finansowych

 

Tabela nr 4 Tabela nr 5

1.4.

wartość gruntów użytkowanych wieczyście

 

Tabela nr 6

1.5.

wartość nieamortyzowanych lub nieumarzanych przez jednostkę środków trwałych, używanych na podstawie umów najmu, dzierżawy i innych umów, w tym z tytułu umów leasingu

 

Tabela nr 7

1.6.

liczbę oraz wartość posiadanych papierów wartościowych, w tym akcji i udziałów oraz dłużnych papierów wartościowych

 

Tabela nr 8

1.7.

dane o odpisach aktualizujących wartość należności, ze wskazaniem stanu na początek roku obrotowego,

zwiększeniach, wykorzystaniu, rozwiązaniu i stanie na koniec roku obrotowego, z uwzględnieniem należności finansowych jednostek samorządu terytorialnego (stan pożyczek zagrożonych)

 

Tabela nr 9

1.8.

dane o stanie rezerw według celu ich utworzenia na początek roku obrotowego, zwiększeniach, wykorzystaniu, rozwiązaniu i stanie końcowym

 

Tabela nr 10

1.9.

podział zobowiązań długoterminowych według pozycji bilansu o pozostałym od dnia bilansowego, przewidywanym umową lub wynikającym z innego tytułu prawnego, okresie spłaty:

a)

powyżej 1 roku do 3 lat

b)

powyżej 3 do 5 lat

c)

powyżej 5 lat

 

Tabela nr 11

1.10.

kwotę zobowiązań w sytuacji gdy jednostka kwalifikuje umowy leasingu zgodnie z przepisami podatkowymi (leasing operacyjny), a według przepisów o rachunkowości byłby to leasing finansowy lub zwrotny z podziałem na kwotę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego lub leasingu zwrotnego

 

Tabela nr 12

1.11.

łączną kwotę zobowiązań zabezpieczonych na majątku jednostki ze wskazaniem charakteru i formy tych zabezpieczeń

 

Tabela nr 13

1.12.

łączną kwotę zobowiązań warunkowych, w tym również udzielonych przez jednostkę gwarancji i poręczeń, także wekslowych, niewykazanych w bilansie, ze wskazaniem zobowiązań zabezpieczonych na majątku jednostki oraz charakteru        i formy tych zabezpieczeń

 

Tabela nr 14

1.13.

wykaz istotnych pozycji czynnych i biernych rozliczeń międzyokresowych, w tym kwotę czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów stanowiących różnicę między wartością otrzymanych finansowych składników aktywów                      a zobowiązaniem zapłaty za nie

 

Tabela nr 15

1.14.

łączną kwotę otrzymanych przez jednostkę gwarancji i poręczeń niewykazanych w bilansie

 

Tabela nr 16

1.15.

kwotę wypłaconych środków pieniężnych na świadczenia pracownicze

 

Tabela nr 16

1.16.

inne informacje

 

Tabela nr 16

2.

 

2.1.

wysokość odpisów aktualizujących wartość zapasów

 

Tabela nr 16

2.2.

koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, w tym odsetki oraz różnice kursowe, które powiększyły koszt wytworzenia środków trwałych w budowie w roku obrotowym

 

Tabela nr 16

2.3.

kwotę i charakter poszczególnych pozycji przychodów lub kosztów o nadzwyczajnej wartości lub które wystąpiły incydentalnie

 

Tabela nr 16

2.4.

informację o kwocie należności z tytułu podatków realizowanych przez organy podatkowe podległe ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wykazywanych w sprawozdaniu z wykonania planu dochodów budżetowych

 

Nie dotyczy

2.5.

inne informacje

 

Nie dotyczy

3.

Inne informacje niż wymienione powyżej, jeżeli mogłyby w istotny sposób wpłynąć na ocenę sytuacji majątkowej i finansowej oraz wynik finansowy jednostki

Nie dotyczy

Główny księgowy

Agnieszka górska

30.03.2021

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Iwona Miler

Data wytworzenia:
14 lut 2022

Osoba dodająca informacje

Bartosz Dłubak

Data publikacji:
14 lut 2022, godz. 14:41

Osoba aktualizująca informacje

Bartosz Dłubak

Data aktualizacji:
14 lut 2022, godz. 15:05