Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Chojna

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół z L sesji 27.10.2022 r.

Protokół Nr L/2022 z sesji Rady Miejskiej w Chojnie w dniu 27 października 2022 r.

Do punktu 1, 2 i 3.

Sesja rozpoczęła się o godz. 13.00 i trwała do godz. 13.45. Obrady rozpoczął i prowadził przewodniczący rady Radosław Karwan. Przywitał wszystkich zgromadzonych na sesji – radnych, panią burmistrz, zastępcę burmistrza, skarbnika Gminy, panią mecenas, dyrektorów i kierowników jednostek gminy, sołtysów oraz pracowników Urzędu Miejskiego.

Na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji udział bierze 15 radnych, co stanowi kworum, przy którym Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Obecni:

  1. Marek Bednarz
  2. Michał Burak
  3. Radosław Karwan
  4. Elżbieta Lach
  5. Wojciech Łosowski
  6.  Beata Malecka
  7. Bartosz Michno
  8. Monika Odróbka
  9. Norbert Oleśków
  10. Anna Panas
  11. Małgorzata Przybylska
  12. Agnieszka Sikora
  13. Halina Szczygieł
  14. Marlena Witek
  15. Małgorzata Wójcik

Lista obecności radnych stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Lista obecności sołtysów stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Przewodnicząca rady stwierdził, że protokół z przebiegu XLIX sesji (29.09.2022 r.) został sporządzony, uwag do niego nie wniesiono. W związku z brakiem uwag przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie niniejszego protokołu.

Głosowano w sprawie:

przyjęcia protokołu z XLIX sesji. (29.09.2022 r.).

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski, Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas, Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora, Halina Szczygieł, Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Do przedłożonego porządku obrad burmistrz B. Rawecka złożyła wniosek o wprowadzenie:

- projektu uchwały zmieniającej uchwałę nr XL/301/2021 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie wyboru formy spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Chojna do wykonywania zadań gospodarki komunalnej oraz powierzenia zadań własnych Gminy Chojna z zakresu gospodarki komunalnej Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Chojnie Sp. z o.o.;

- projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Cedynia porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia zadania sprzedaży paliwa stałego dla gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy.

Więcej uwag do porządku obrad nie było.

Głosowano wniosek w sprawie:

wprowadzenia do porządku obrad projektu uchwały zmieniającej uchwałę nr XL/301/2021 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie wyboru formy spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Chojna do wykonywania zadań gospodarki komunalnej oraz powierzenia zadań własnych Gminy Chojna z zakresu gospodarki komunalnej Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Chojnie Sp. z o.o.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas , Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora , Halina Szczygieł , Marlena Witek, Małgorzata Wójcik
Wniosek został przyjęty.

Następnie przystąpiono do głosowania kolejnego wniosku.

Głosowano wniosek w sprawie:

wprowadzenia do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Cedynia porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia zadania sprzedaży paliwa stałego dla gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas , Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora , Halina Szczygieł , Marlena Witek, Małgorzata Wójcik
Wniosek został przyjęty.

Porządek obrad stanowi załącznik nr 3 do protokołu.
Do punktu 4.

Informacja burmistrza o pracach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
Burmistrz B. Rawecka – 30 września spotkałam się z dyrektorem ENEA Oświetlenie panem Grzegorzem Stasikiem w sprawie zasad dalszej współpracy. Rozmowy dotyczyły postępów prac projektowych przy rozbudowaniu linii oświetlenia ulicznego, w miejscach, które zgłaszali mieszkańcy, a także możliwości modernizacji oświetlenia i montażu lamp energooszczędnych. Szukamy rozwiązań, aby oszczędzać, nie wyłączając lamp. 7 października uczestniczyłam w ślubowaniu pierwszoklasistów w Szkole Podstawowej nr 2 imienia Kornela Makuszyńskiego. 14 października podpisałam umowę na prace zabezpieczające Bramę Barnkowską, na którą otrzymaliśmy środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 350.000 zł. Przetarg na wykonanie tych prac wygrała firma Dzosik za kwotę 400.000 zł.
Ma to zapobiec dalszej degradacji tej Bramy, szczególnie jej wyższych partii. Dążymy do tego, by było tam muzeum. 14 października z okazji Dnia Edukacji odbyło się wręczenie nauczycielom nagród Burmistrza. 17 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Gartz na temat dalszej współpracy. W ramach Interregu chcemy złożyć wspólny wniosek w zakresie ochrony przeciwpożarowej i walki z katastrofami. 21 października gościłam grupę młodzieży z miejscowości Sherbone w Anglii wraz z wychowawcami i opiekunem w ramach Douzelage. 26 października uczestniczyłam w otwarciu strefy relaksu w Szkole Podstawowej Nr 2. Szkoła na ten cel otrzymała pieniądze między innymi od gminy na 20-lecie działalności, ale też z funduszu rady rodziców. 27 października spotkałam się z burmistrzem Gminy Cedynia Adamem Zarzyckim w sprawie dystrybucji węgla dla mieszkańców Cedyni za pośrednictwem naszej spółki. Omawialiśmy również inne sprawy związane ze współpracą naszych gmin. 7 października odbyły się dwa posiedzenia gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Tematem tych posiedzeń była dystrybucja tabletek z jodkiem potasu na terenie gminy Chojna. Pierwsze spotkanie było przeznaczone dla organizatorów i organizacji dystrybucji w ogóle z Urzędu, w części drugiej odbyło się spotkanie z sołtysami na temat punktów, w których te tabletki będą mogły być rozdawane. Oby nie było takiej potrzeby. 10 października spotkałam się z dyrektorami w sprawie wprowadzenia pewnych oszczędności w oświacie. Dotyczyło to zużycia prądu, czy też sposobu ogrzewania. Poruszona również została sprawa przyszłorocznych podwyżek płacy minimalnej. Chciałabym również poinformować, że otrzymaliśmy od prezesa Sądu Rejonowego pismo, w którym Prezes Sądu pani Agnieszka Kołodziej poinformowała o podmiocie, w którym było realizowane wykonywanie prac społecznych czy też odrabianie wymierzonych przez Sąd kar. Takim podmiotem jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Chojnie, które w ocenie pani Prezes wywiązuje się z tej roli bardzo pozytywnie. Jakość wykonywanych prac oceniana jest przez podmiot, jako bardzo dobra, jak również współpraca PUKu z kuratorem zawodowym jest godna pochwały, co potwierdzają dokonywane kontrole. Serdecznie dziękuję tym, którzy zajmują się takimi osobami. Takich osób skierowanych do pracy w 2021 roku było 34. Do przewodniczącego Rady skierowałam również pismo, w którym przedstawiłam taką informację i wskazałam Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, jako dalej, nadal chętne do takiej współpracy.
Sprawozdanie z prac burmistrza stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Do punktu 5.

Informacja przewodniczącego rady dotycząca spraw w okresie międzysesyjnym.

Przewodniczący rady R. Karwan – 30 i 17 października wpłynęły wykazy nieruchomości położonych w obrębie Zatoń Dolna i Strzelczyn przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargów ustnych ograniczonych do współwłaścicieli budynków; nieruchomości położonych w obrębie Godków, Grabowo, Grzybno, Mętno i w obrębie 2 miasta Chojna ul Słowackiego, przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargu ustnego nieograniczonego; nieruchomości położonej w obrębie 2 miasta Chojna ulica Mieszka I przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargów ustnych nieograniczonych. 7 października Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie przedłożył analizę oświadczeń majątkowych radnych i pracowników samorządowych za 2021 rok. 18 października Wodociągi Zachodniopomorskie w Goleniowie zwróciły się z wnioskiem do burmistrza gminy Chojna oraz do Rady Miejskiej w Chojnie o zawarcie w uchwale o ustalenie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na rok 2023 zwolnienia przedmiotowego podatku od nieruchomości, od gruntów, budynków i budowli wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz zmniejszenia obciążeń finansowych z tytułu dzierżawy nieruchomości i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. 25 października burmistrz gminy Chojna przedstawiła informację o wyznaczonych podmiotach, w których ma być wykonywana kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna. Załączona została również pozytywna opinia Prezesa Sądu Rejonowego w Gryfinie odnośnie dotychczasowej współpracy. Podmiotem, w którym taka praca może się odbywać, jest Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Chojnie Sp. z o.o. 25 października burmistrz gminy Chojna przedłożyła informację z analizy oświadczeń majątkowych złożonych burmistrzowi za rok 2021.

Pisma są do wglądu w biurze rady.

W związku z tym, iż byłem nieobecny na poprzedniej sesji, czuję się w obowiązku zdać sprawozdanie z okresu dwóch ostatnich miesięcy. 1 września brałem udział w uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Chojnie imienia Kornela Makuszyńskiego. 6 września prowadziłem obrady komisji rewizyjnej w Dolnoodrzańskiej Inicjatywie Rozwoju Obszarów Wiejskich w Gryfinie. 17 września prowadziłem rozmowy z panem Danielem Błażkiewiczem oraz naczelnikiem Wydziału Urzędu panem Łukaszem Podleśnym w sprawie doraźnej naprawy nawierzchni gruntowej na ulicy Słonecznej, jak i profilowania poboczy oraz pasa drogowego w celu odpowiedniego odprowadzania wody opadowej. Od 19 do 29 września, stąd moja nieobecność na ostatniej sesji, brałem udział w przygotowaniu stoiska wystawowego polskiej grupy producentów maszyn rolniczych Agro 7, której członkiem jest nasze chojeńskie przedsiębiorstwo POMOT Chojna. W tym miejscu serdecznie dziękuję, w imieniu pana prezesa Leszka Siatki, jak i własnym, pani burmistrz Barbarze Raweckiej, zastępcy Marcinowi Pisanko, wiceprzewodniczącemu Bartoszowi Michno, radnej Monice Odróbce, za to, że odwiedzili nasze stoisko na targach i skorzystali z zaproszenia, które państwo otrzymaliście. Dodatkowo dziękuję Staroście Wojciechowi Konarskiemu oraz przedstawicielom Powiatu Gryfińskiego, którzy również skorzystali z zaproszenia i odwiedzili nasze stoisko. 30 września brałem udział w rozmowach z mieszkańcami Lisiego Pola odnośnie planów inwestycyjnych przedsiębiorstwa fermy Redło w okolicach Lisiego Pola. 10 października brałem udział w rozmowach z sołtysem Lisiego Pola panem Maciejem Lisieckim odnośnie inwestycji, przebudowy, a raczej naprawy stacji kolejowej w Lisim Polu, jak i kadencji sołtysów. 14 października w Dniu Edukacji Narodowej brałem udział w uroczystym wręczeniu nagród Burmistrza nauczycielom. 13 i 17 października brałem udział w rozmowach z panią burmistrz oraz kierownikiem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych odnośnie organizacji, jak i kosztów transportu węgla dla mieszkańców gminy Chojna. 18 października brałem udział w rozmowach z mieszkańcami osiedla Lotnisko dotyczących dopłat ogrzewania gazem. W tym punkcie chciałem państwa poinformować, iż udało mi się dzisiaj dodzwonić do firmy Duon, która dystrybuuje na terenie naszej gminy gaz i niestety, mam wniosek z Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnie i w kryteriach jest napisane, że dopłaty są tylko do gazu skroplonego LPG. To jest informacja, na którą czekali mieszkańcy. Duon niestety potwierdził, iż gaz który jest dystrybuowany z tych zbiorników, które są na lotnisku, jest gazem skroplonym ziemnym, czyli nie podlega. Jest to niedobra wiadomość, ale już potwierdził to Duon.
Do punktu 6.

Informacja dotycząca przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych za 2021 rok.

Burmistrz B. Rawecka – działając na podstawie artykułu 24h ustęp 6 i 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym dokonałam analizy oświadczeń majątkowych pracowników Urzędu Miejskiego w Chojnie, kierowników jednostek budżetowych Gminy Chojna, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej wydających decyzje administracyjne w imieniu burmistrza, Prezesa spółki prawa handlowego, dyrektora samorządowej instytucji kultury, którzy byli zobowiązani do ich złożenia w terminie do 30 kwietnia 2022 roku. Oświadczenie majątkowe wraz z załącznikami dotyczyły majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową według stanu na 31 grudnia 2021 roku. Wszyscy zobowiązani do złożenia oświadczenia majątkowego złożyli je w ustawowym terminie wraz z kopią swojego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym za rok poprzedni w dwóch egzemplarzach. Dodatkowo w 2021 roku oświadczenia majątkowe złożyły 4 osoby, które zrealizowały obowiązek wynikający z artykułu 24h ustęp 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym poprzez złożenie oświadczenia majątkowego, między innymi w związku z upływem okresu powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora szkoły, powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora samorządowej instytucji kultury, powołaniem na stanowisko prezesa spółki. Powyższego obowiązku nie zrealizowały trzy osoby, które były zobowiązane do złożenia oświadczenia majątkowego w dniu odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z dyspozycją artykułu 24h ustęp 6 wyżej wymienionej ustawy jeden egzemplarz oświadczeń majątkowych wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym pracowników samorządowych przekazano do właściwego Urzędu Skarbowego, celem dokonania przez ten organ stosownej analizy powyższych dokumentów. Podczas przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych za 2021 rok stwierdzono następujące nieprawidłowości: w części A punktu 10 nie podano w związku z jakim wydarzeniem oraz na jakich warunkach zostały udzielone zobowiązania pieniężne. To była jedna osoba. Drugie, to w części B 2 do 4 pozostawiono rubryki bez wypełnienia. To też była jedna osoba, która to zrobiła. Trzeci, brak odpowiedniego zakreślenia w nagłówku oświadczenia dotyczącego statusu pracownika samorządowego składającego oświadczenie majątkowe. Jedna osoba. W części a punkt dziesiąty nie określono, czy wykazane zobowiązania pieniężne należą do majątku odrębnego lub majątku objętego wspólnością majątkową. To też jedna osoba zrobiła. Oświadczenia majątkowe pracowników samorządowych, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składających oświadczenia oraz o miejscu położenia nieruchomości zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Chojnie. Ja, jako burmistrz gminy Chojna złożyłam oświadczenie o stanie majątkowym Wojewodzie Zachodniopomorskiemu. Wynika to z przepisów prawa.

Przewodniczący rady R. Karwan – Na podstawie artykułu 24 ustęp 12 ustawy o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1989 roku dokonałem analizy oświadczeń majątkowych radnych Rady Miejskiej w Chojnie i wszyscy zobowiązani do złożenia takich oświadczeń na dzień 31 grudnia 2021 roku złożyli je w ustawowym terminie. W analizowanych oświadczeniach majątkowych nie stwierdziłem nieprawidłowości. Zgodnie z artykułem 24h ustęp 6 wyżej wymienionej ustawy jeden egzemplarz oświadczeń majątkowych radnych wraz z kopią zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym PIT przekazałem dnia 25 maja 2022 roku naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Gryfinie celem dokonania analizy tych dokumentów. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gryfinie pismem z dnia 4 października bieżącego roku przedstawił informację o wynikach analizy oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych i pracowników samorządu gminy Chojna. Podczas przeprowadzonej analizy oświadczeń majątkowych za 2021 rok stwierdzono następujące nieprawidłowości: w części oświadczeń nie wypełniono rubryk zgodnych ze wzorem, to jest nie wpisano nie dotyczy, nie podano wartości do wykazanej nieruchomości, nie wykazano osiągniętych dochodów z tytułu innych źródeł, nie podano, w związku z jakim zdarzeniem oraz na jakich warunkach zostały udzielone zobowiązania pieniężne, nie wykazano działki pod domem, nie określono, czy wykazane środki zgromadzone w walucie polskiej należą do majątku odrębnego lub majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową, podany adres zamieszkania jest niezgodny z adresem wykazanym w zeznaniu rocznym, nie podano miejsca zatrudnienia. Wojewoda Zachodniopomorski pismem z dnia 16 września 2022 roku poinformował, że pani burmistrz Barbara Rawecka i przewodniczący Rady Radosław Karwan złożyli oświadczenia majątkowe na dzień 31 grudnia 2021 roku w ustawowym terminie. Informuję jednocześnie, że oświadczenia majątkowe radnych zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Chojna.

- analiza Burmistrza stanowi załącznik nr 5 do protokołu;

- analiza Przewodniczącego Rady stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Do punktu 7.

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Chojna na 2022 rok.

Stanowiska komisji – jednogłośnie za przyjęciem projektu uchwały.

Skarbnik A. Górska – zaproponowane zmiany w budżecie Gminy Chojna na 2022 rok, to zmiany po stronie dochodów i wydatków. Ogółem budżet wzrasta po stronie dochodów o 5.661.745,60 zł, po stronie wydatków, zwiększenie o 5.660.745,60 zł. Wśród zaproponowanych zmian, jest jedna autopoprawka dotycząca wprowadzenia projektu „Poznaj Polskę”. Jest to projekt realizowany z dofinansowania Ministerstwa Edukacji. Kwota dofinansowania 56.700 zł. Ogółem wartość tego projektu to jest 95.311 zł, wkład własny został zabezpieczony przez rodziców w postaci darowizn. Dodatkowo wprowadzamy dofinansowanie z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym. Tutaj dofinansowanie o wartości 40.000 zł na doposażenie naszych jednostek OSP. Wartość tego zadania po stronie wydatkowej budżetu 47.800 zł. Kolejne dofinansowanie to jest dofinansowanie inwestycji polegającej na utwardzeniu powierzchni drogi położonej w miejscowości Krzymów. Z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa otrzymaliśmy 122.163,60 zł. Wartość tego zadania oszacowaliśmy na poziomie 153.000 zł. W funduszu sołeckim zmiany funduszu Lisiego Pola i Łaziszcz, jak również proponujemy zmianę załącznika do uchwały budżetowej planu dochodów i wydatków rachunków oświatowych.
Uwag do projektu uchwały nie było. Przewodniczący rady przystąpił do uruchomienia procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:

podjęcia uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Chojna na 2022 rok.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas , Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora , Halina Szczygieł , Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Uchwała Nr L/390/2022 w sprawie zmian w budżecie Gminy Chojna na 2022 rok została podjęta i stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Do punktu 8.

Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XLVI/353/2018 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 19 lipca 2018 r. w sprawie wymiaru czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz wysokości za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym ten wymiar zajęć w publicznym przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chojna.
Stanowiska komisji – jednogłośnie za przyjęciem projektu uchwały.

Dyrektor ASiIS w Chojnie W. Kotlińska – przedłożona uchwała określa wysokość opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego. Ta opłata podlega waloryzacji. Waloryzacji może dokonać Minister Edukacji i Nauki, i dokonał takiej waloryzacji w dniu 10 czerwca 2022 roku. Opublikowano ją w Monitorze Polskim, Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 czerwca 2022 roku. Obecnie kwota wynosi 1 zł, wskaźnik wynosi 1,145, czyli maksymalna kwota opłaty wynosi 1,14 zł. W związku z powyższym podjęcie przez Radę Miejską w Chojnie niniejszej uchwały należy uznać za zasadne.
Uwag do projektu uchwały nie było. Przewodniczący rady przystąpił do uruchomienia procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:

podjęcia uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XLVI/353/2018 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 19 lipca 2018 r. w sprawie wymiaru czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz wysokości za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym ten wymiar zajęć w publicznym przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chojna.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas, Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora, Halina Szczygieł, Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Uchwała Nr L/391/2022 zmieniająca Uchwałę Nr XLVI/353/2018 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 19 lipca 2018 r. w sprawie wymiaru czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz wysokości za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym ten wymiar zajęć w publicznym przedszkolu i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Chojna została podjęta i stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

Do punktu 9.

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Generała Władysława Sikorskiego w Chojnie.

Stanowiska komisji – jednogłośnie za przyjęciem projektu uchwały.

Inspektor wydziału DIR M. Kuflowska – niniejsza uchwała jest konsekwencją uchwały inicjującej Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 27 maja 2021 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Generała Władysława Sikorskiego w Chojnie. Opracowanie nowego planu miejscowego zostało zainicjowane wnioskiem Wspólnoty Mieszkaniowej Sikorskiego 5. Plan dotyczy tylko właśnie tego budynku i miało na celu aktualizację oraz dostosowanie istniejących zapisów planistycznych pochodzących z 2003 roku do obecnej rzeczywistości, z uwzględnieniem wnioskowanej przez mieszkańców modyfikacji zapisów dotyczących ochrony konserwatorskiej. Dotychczasowy plan uniemożliwiał bowiem wymianę pokrycia dachowego na blachodachówkę. Możliwe było zastosowanie wyłącznie dachówki karpiówki. Niemożliwa była także likwidacja lukarn, natomiast przedkładany projekt planu dopuszcza możliwość zastosowania okien połaciowych . Projekt planu miejscowego uzyskał 8 pozytywnych opinii , w tym gminnej komisji urbanistyczno-architektonicznej oraz pięć pozytywnych uzgodnień, w tym Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest także zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chojna oraz z oceną aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chojna i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Uwag do projektu uchwały nie było. Przewodniczący rady przystąpił do uruchomienia procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:

podjęcia uchwały w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Generała Władysława Sikorskiego w Chojnie.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas , Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora, Halina Szczygieł, Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Uchwała Nr L/392/2022 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Generała Władysława Sikorskiego w Chojnie została podjęta i stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

Do punktu 10.

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości od Skarbu Państwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Stanowiska komisji – jednogłośnie za przyjęciem projektu uchwały.

Naczelnik wydziału DIR Ł. Podleśny – uchwała dotyczy wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie od Skarbu Państwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa działki nr 6/ 5, położonej w obrębie Kaliska. Jest to działka s klasyfikowana, jako droga i jest usytuowana w sąsiedztwie aktualnie przebudowywanego odcinka drogi gminnej Chojna Kaliska - Godków na wysokości osady Kaliska. Działka ta stanowi brakujący element do pełnego zagospodarowania drogi w zatokę autobusową z wiatą oraz oświetlenie uliczne, wobec czego Gmina Chojna wystąpiła z wnioskiem do KOWRu o nieodpłatne jej przekazanie. Warunkiem koniecznym do przekazania gruntów przez KOWR jest podjęcie uchwały upoważniającej burmistrza gminy Chojna do nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Uwag do projektu uchwały nie było. Przewodniczący rady przystąpił do uruchomienia procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:

podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości od Skarbu Państwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas, Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora , Halina Szczygieł , Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Uchwała Nr L/393/2022 w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości od Skarbu Państwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa została podjęta i stanowi załącznik nr 10 do protokołu.
Do punktu 11.

Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę nr XL/301/2021 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie wyboru formy spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Chojna do wykonywania zadań gospodarki komunalnej oraz powierzenia zadań własnych Gminy Chojna z zakresu gospodarki komunalnej Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Chojnie Sp. z o.o.

Stanowiska komisji – jednogłośnie za przyjęciem projektu uchwały.

Naczelnik wydziału GN B. Krygiel – w uchwale nr XV/125/2015 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 29 grudnia 2015 roku w sprawie wyboru formy spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Chojna do wykonywania zadań Gospodarki Komunalnej oraz powierzania zadań własnych Gminy Chojna z zakresu gospodarki komunalnej Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych spółce z o.o. zostały określone zadania, które Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych wykonuje na rzecz gminy Chojna. Na podstawie artykułu 9 ustęp pierwszy ustawy z 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne. Zgodnie z artykułem 4 ustęp 1 punkt 1 i 2 wyżej wymienionej ustawy, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej oraz o wysokości cen i opłat. Zgodnie z artykułem 5 ustęp 5 punkt 3 ustawy z dnia 20 października bieżącego roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwo domowe, gmina może prowadzić sprzedaż paliwa stałego za pośrednictwem spółek, o których mowa w artykule 9 ustęp 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej. Odnośnie późniejszego wejścia w życie uchwały, o którym mowa w paragrafie 4, wskazać należy, iż powołana ustawa z dnia 20 października bieżącego roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe została uchwalona w dniu 20 października bieżącego roku i do jej wejścia w życie wymagane jest jeszcze jej ogłoszenie. Stąd też wejście w życie uchwały uzależnione jest od wejścia w życie wyżej wymienionej ustawy. W związku z powyższym w celu doprecyzowania zakresu zadań świadczonych przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Chojnie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz gminy Chojna, koniecznym jest podjęcie powyższej uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie było. Przewodniczący rady przystąpił do uruchomienia procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:

podjęcia uchwały zmieniającej uchwałę nr XL/301/2021 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie wyboru formy spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Chojna do wykonywania zadań gospodarki komunalnej oraz powierzenia zadań własnych Gminy Chojna z zakresu gospodarki komunalnej Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Chojnie Sp. z o.o.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach , Wojciech Łosowski , Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas , Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora , Halina Szczygieł , Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Uchwała Nr L/394/2022 zmieniająca uchwałę nr XL/301/2021 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie wyboru formy spółek prawa handlowego z udziałem Gminy Chojna do wykonywania zadań gospodarki komunalnej oraz powierzenia zadań własnych Gminy Chojna z zakresu gospodarki komunalnej Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych w Chojnie Sp. z o.o. została podjęta i stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Do punktu 12.

Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Cedynia porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia zadania sprzedaży paliwa stałego dla gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy.

Stanowiska komisji – jednogłośnie za przyjęciem projektu uchwały.

Naczelnik wydziału DIR Ł. Podleśny – uchwała dotyczy wyrażenia zgody na zawarcie z gminą Cedynia porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia zadania sprzedaży paliwa stałego dla gospodarstw domowych z terenu tej gminy. Zgodnie z ustawą z dnia 20 października 2022 roku o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe gmina może prowadzić sprzedaż paliw stałych za pośrednictwem innych podmiotów, na przykład w ramach umowy między gminami, za pośrednictwem spółek samorządowych lub innych podmiotów, z którymi gmina zawrze umowę. Z uwagi na fakt, że gmina Cedynia nie posiada spółki komunalnej i wyraziła wolę powierzenia wyżej wymienionego zadania w drodze porozumienia gminie Chojna, przedkłada się pod głosowanie niniejszy projekt uchwały.

Uwag do projektu uchwały nie było. Przewodniczący rady przystąpił do uruchomienia procedury głosowania.

Głosowano w sprawie:

podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Cedynia porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia zadania sprzedaży paliwa stałego dla gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy.

Wyniki głosowania

ZA: 15, PRZECIW: 0, WSTRZYMUJĘ SIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 0

Wyniki imienne:

ZA (15)

Marek Bednarz, Michał Burak, Radosław Karwan, Elżbieta Lach, Wojciech Łosowski, Beata Malecka, Bartosz Michno, Monika Odróbka, Norbert Oleśków, Anna Panas, Małgorzata Przybylska, Agnieszka Sikora, Halina Szczygieł, Marlena Witek, Małgorzata Wójcik

Uchwała Nr L/395/2022 w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie z Gminą Cedynia porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia zadania sprzedaży paliwa stałego dla gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gminy została podjęta i stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

Do punktu 13.

Wolnych wniosków i informacji nie było.

Do punktu 14.

Zamknięcie obrad.

Wobec wyczerpania porządku obrad i braku głosów dyskusji, przewodniczący R. Karwan zakończył i zamknął obrady L sesji Rady Miejskiej w Chojnie. Na tym protokół zakończono. Koniec obrad godz.13.45.

Przewodniczący Rady

Radosław Karwan

Przygotowała: Teresa Będzak


Przygotowano przy pomocy programu eSesja.pl

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Teresa Będzak

Data wytworzenia:
27 paź 2022

Osoba dodająca informacje

Teresa Będzak

Data publikacji:
28 paź 2022, godz. 13:58

Osoba aktualizująca informacje

Teresa Będzak

Data aktualizacji:
18 lis 2022, godz. 11:34