Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Chojna

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Uchwała Nr VII/56/2015 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 12 maja 2015 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chojna

Uchwała Nr VII/56/2015

 

Rady Miejskiej w Chojnie

z dnia 12 maja 2015 r.

w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chojna

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz. 1318 , Dz. U. z 2014 r. poz.379, poz. 1072) oraz art. 11a ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz.856), po zasięgnięciu opinii Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gryfinie, Koła Łowieckiego „Sokół”, Koła Łowieckiego „Jeleń”, Koła Łowieckiego "Bielik", Koła Łowieckiego "Knieja", Rada Miejska w Chojnie uchwala, co następuje:

 

§ 1. Uchwala się program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Chojna stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Chojna.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Przewodniczący Rady

Piotr Mróz

 

Uzasadnienie

do uchwały w sprawie

programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi

oraz zapobiegania bezdomności zwierząt

 

Zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, Rada Gminy wypełniając obowiązek, o którym mowa w art. 11 ust. 1 (tj. zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie) określa, w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca, program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Według art. 11 a ust. 2 cytowanej ustawy, program obejmuje:

1) zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;

2) opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;

3) odławianie bezdomnych zwierząt;

4) obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schroniskach dla zwierząt;

5) poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;

6) usypianie ślepych miotów;

7) wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;

8) zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Ponadto art. 11 a ust. 5 tejże ustawy mówi, iż program zawiera wskazanie wysokości środków finansowych przeznaczonych na jego realizację oraz sposób wydatkowania tych środków. Koszty realizacji programu ponosi gmina. Program stanowiący załącznik do niniejszej uchwały nie zawiera wszystkich obligatoryjnie wskazanych ustawą zagadnień.

Projekt programu został pozytywnie zaopiniowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gryfinie oraz przez poniższe Koła Łowieckie: „Knieja”, „Jeleń”, „Sokół” i „Bielik”, zgodnie z art. 11a ust. 7, który mówi, że projekt programu burmistrz najpóźniej do dnia 1 lutego przekazuje do zaopiniowania właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii i dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, działających na obszarze gminy.

 

 

 

Sporządziła:

Danuta Walusz

 

Sprawdził:

Jan Będzak

Załącznik nr 1

Do Uchwały Nr VII/56/2015

Rady Miejskiej w Chojnie

z dnia 1 maja 2015 r.

 

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi

oraz zapobiegania bezdomności zwierząt

na terenie Gminy Chojna.

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

§ 1. Program ma zastosowanie do wszystkich bezdomnych zwierząt znajdujących się
na terenie Gminy Chojna.

 

§ 2. Zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013r. poz.856) Program obejmuje:

  1. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt;

  2. opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie;

  3. odławianie bezdomnych zwierząt;

  4. obligatoryjną sterylizację albo kastrację zwierząt w schronisku dla zwierząt;

  5. poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt;

  6. usypianie ślepych miotów;

  7. wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich;

  8. zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych
    z udziałem zwierząt;

 

§ 3. Wykonawcami Programu są:

  1. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta i Gminy w Chojnie.

  2. Posterunek Policji w Chojnie.

  3. Schronisko dla bezdomnych zwierząt „Vet - Zoo Serwis” ul. M. Konopnickiej 62, 64-980 Trzcianka.

  4. Lecznica Weterynaryjna - należy przez to rozumieć: Lecznicę dla Zwierząt lek. wet. Hubert Jagusz, ul. Mickiewicza 10, 74 - 500 Chojna.

  5. Organizacje pozarządowe, których statutowym celem jest ochrona zwierząt,

  6. Osoby prawne i fizyczne działające na rzecz zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom.

Rozdział II

Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom

 

§ 4. W celu zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom przewiduje się realizację następujących zadań:

  1. zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt- Vet-Zoo Serwis, ul. M. Konopnickiej 62, 64-980 Trzcianka.

  2. opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie - będzie odbywało się w okresie zimy, kiedy występują temperatury ujemne. Obowiązek ten spoczywa na Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych w Chojnie, ul. Słowiańska 1, zgodnie z zawartą umową.

  3. odławianie bezdomnych zwierząt z terenu Gminy Chojna ma charakter stały - zadanie to na podstawie stosownej umowy z Gminą będzie wykonywało Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Chojnie, ul. Słowiańska 1. Powyższe Przedsiębiorstwo po odłowieniu bezdomnego zwierzęcia przewiezie go do punktu tymczasowej opieki w miejscowości Kaliska, gmina Chojna. Zwierzęta są tam objęte opieką weterynaryjną i przebywają do 14 dni, celem poszukiwania właściciela lub adopcji, następnie pies jest czipowany i przewieziony do schroniska - „Vet-Zoo Serwis”, ul. M. Konopnickiej 62, 64-980 Trzcianka. Odebrane przez schronisko zwierzę poddane będzie 14 dniowemu okresowi kwarantanny, w którym to okresie będzie pod opieką weterynaryjną, zaszczepione i odrobaczone. Następnie będzie przebywało w godziwych warunkach w kojcach zlokalizowanych na terenie schroniska dla bezdomnych zwierząt.

  4. obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku dla zwierząt - zwierzęta będą poddawane sterylizacji i kastracji po 14 dniach, o ile nie znajdzie się właściciel. Koszty sterylizacji pokrywa Gmina Chojna na podstawie zawartej umowy ze schroniskiem.

  5. poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt - zadanie to realizowane będzie przez schronisko Vet-Zoo Serwis w Trzciance zgodnie z zawartą umową. Schronisko dla bezdomnych zwierząt posiada przeszkolonych pracowników w zakresie powierzania im wykonywania zadań polegających na pielęgnacji i socjalizacji zwierząt, wyprowadzaniu na spacery, poszukiwaniu nowych właścicieli, uczestniczeniu w interwencjach. Przetrzymywane zwierzęta przekazywanie będą do adopcji na podstawie umowy z nowym właścicielem zwierzęcia w przypadku, gdy po okresie minimum 7 dni kwarantanny nie zgłasza się dotychczasowy właściciel zwierzęcia.

  6. usypianie ślepych miotów - zadanie to realizowane będzie w porozumieniu z Lekarzem Weterynarii, z którym zawarta została stosowna umowa. Niniejsza współpraca będzie polegała na dostarczeniu zwierzęcia przez mieszkańców do lekarza, z którym gmina zawarła umowę na dokonywanie usypiania ślepych miotów.

  7. wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich odebranych właścicielom lub nie posiadających właściciela, które zostały znalezione na terenie Gminy Chojna będą przekazywane do gospodarstwa rolnego pani Ewy Lipińskiej zamieszkałej pod adresem Narost 5/1, 74 - 500 Chojna i będą tam przebywały do momentu znalezienia nowych właścicieli.

  8. zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt - zadanie to realizowane będzie w porozumieniu z Lekarzem Weterynarii z którym zawarta została stosowna umowa. Informacje o zwierzętach, które uległy wypadkom drogowym na terenie Gminy Chojna będzie można zgłaszać pod numerem: 091- 414-16-44 w dni powszednie w godz. 7,00 do 15,00, poza godzinami pracy jak również w niedziele i święta należy dzwonić na telefon dyżurny 733-658-298 lub pod numerem: 91-414-11-71 (Gabinet Weterynaryjny w Chojnie).

Rozdział III

Środki finansowe przeznaczone na realizację programu

 

§ 5. 1. Program będzie realizowany ze środków finansowych budżetu Gminy Chojna.

2. W 2015 roku Gmina Chojna zabezpieczyła w budżecie kwotę 40 000 zł na realizację zadań wynikających z programu.

 

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Łukasz Malaga

Data wytworzenia:
12 maj 2015

Osoba dodająca informacje

Łukasz Malaga

Data publikacji:
19 maj 2015, godz. 09:43

Osoba aktualizująca informacje

Łukasz Malaga

Data aktualizacji:
19 maj 2015, godz. 09:47