Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Chojna

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

UCHWAŁA NR XXVII/ 249 /2009 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie zasad świadczenia usług przewozowych dla osób niepełnosprawnych oraz pobierania opłat za te usługi


UCHWAŁA NR XXVII/ 249 /2009

Rady Miejskiej w Chojnie

z dnia 29 stycznia 2009 r.

w sprawie zasad świadczenia usług przewozowych dla osób niepełnosprawnych
oraz pobierania opłat za te usługi

Na podstawie art. 18 ust. l w związku z art. 7 ust. l pkt 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220,
Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806; z 2003 r. Nr 80,
poz. 717, Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181 poz. 1337; z 2007 r. Nr 48,
poz. 327, Nr 138, poz. 974; Nr 173, poz. 1218), art. 8 ust. l ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. z 2001 r. Nr 97, poz. 1050: z 2002 r. Nr 144, poz. 1204; z 2003 r. Nr 137, poz. 1302;
z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 210, poz. 2135; z 2007 r. Nr 166, poz. 1172) Rada Miejska
w Chojnie uchwala, co następuje:

§ 1. W celu zaspokojenia potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców Gminy Chojna, którzy
nie są w stanie korzystać z komunikacji publicznej, organizuje się usługi przewozowe osób
niepełnosprawnych świadczone przez Administrację Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie.

§ 2. Wprowadza się Zasady świadczenia przewozu osób niepełnosprawnych oraz pobierania opłat za te usługi, stanowiące załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Gminy Chojna i Dyrektorowi Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Przewodniczący Rady

Janusz Kowalczyk

 

 

 


Załącznik do Uchwały Nr XXVII/249/2009 Rady Miejskiej

w Chojnie z dnia
29 stycznia 2009 r.

ZASADY ŚWIADCZENIA USŁUG PRZEWOZOWYCH DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ORAZ POBIERANIA OPŁAT ZA TE USŁUGI

Rozdział I Zasady przewozów

  1. Usługi przewozowe osób niepełnosprawnych świadczone są na terenie Gminy Chojna, a w uzasadnionych przypadkach również poza jego obszarem.

  2. Do korzystania z usług przewozowych uprawnione są osoby niepełnosprawne, zameldowane na terenie Gminy Chojna, posiadające ważne orzeczenie, o którym mowa w ust. 4, które ze względu na rodzaj niepełnosprawności nie są w stanie korzystać z przewozów wykonywanych pojazdami komunikacji publicznej:

    1. poruszające się na wózkach inwalidzkich,

    2. osoby ze zdiagnozowanym autyzmem,

    3. osoby niewidome bez opiekuna.

  3. W szczególnych sytuacjach, w razie istniejących możliwości przewozowych, jeżeli nie będą za tym stały przeszkody organizacyjne i ekonomiczne, z usług przewozowych korzystać mogą także osoby niepełnosprawne z innymi rodzajami niepełnosprawności, posiadające orzeczenie, o którym mowa w pkt. 4. Dotyczy to w szczególności:

    1. kursów łączonych,

    2. czasu pracy poza szczytami przewozowymi.

  4. Do usług przewozowych uprawnione są osoby posiadające ważne orzeczenie:

    1. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidzkich wydane przez Komisję ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia,

    2. o niezdolności do pracy wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,

    3. o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności,

    4. o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,

    5. inne odpowiednie orzeczenia stwierdzające niepełnosprawność, wydawane przed 01.01.1998 r. przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

  5. Usługi przewozowe realizowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 6.00 - 17.00.

  6. Usługi przewozowe realizowane są na podstawie zgłoszeń (telefonicznych, pisemnych, osobistych) dotyczących przejazdów:

    1. jednorazowych,

    2. abonamentowych miesięcznych (przewozy realizowane w dni powszednie, na tej samej trasie - tam i z powrotem, bez możliwości dzielenia opłaty abonamentowej).

  7. Zapotrzebowania na przewozy zgłaszać można w dni powszednie, z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, telefonicznie, pisemnie lub osobiście, w godzinach 7.30 - 14.00. najbliższego dnia powszedniego poprzedzającego dzień przejazdu. Przewozy są realizowane w miarę posiadanych możliwości przewozowych.

  8. Osoba niepełnosprawna przy pierwszym zgłoszeniu przejazdu obowiązana jest do przedłożenia dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

  9. Przewozy poza obszar Gminy Chojna realizowane są w miarę istniejących możliwości organizacyjnych.

  10. W celu zapewniania bezpieczeństwa pasażerów:

    1. osoby niepełnosprawne, które zgodnie z orzeczeniem wymagają opieki, korzystają podczas przejazdu z pomocy wskazanego przez siebie opiekuna, przy czym za opiekuna nie pobiera się dodatkowych opłat,

    2. samodzielny przejazd dziecka niepełnosprawnego może nastąpić wyłącznie po przedłożeniu stosownego zaświadczenia lekarskiego, na pisemny wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dziecka,

    3. osoba niepełnosprawna ma prawo do korzystania z pomocy kierowcy przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu oraz w dotarciu do klatki schodowej lub do wejścia na teren posesji (brama, furtka). Osoby poruszające się na wózkach, wymagające transportu do mieszkania przy użycia transportera schodowego, są obsługiwane przez kierowcę po uprzednim zgłoszeniu tej potrzeby dyspozytorowi,

    4. osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim odbywa przejazd wyłącznie po zamocowaniu właściwymi pasami i zaczepami, które nie mogą być zwalniane w czasie jazdy.

  11. W przypadku przewozów abonamentowych kierowca obowiązany jest oczekiwać na osobę niepełnosprawną do pięciu minut od uzgodnionego czasu przejazdu, a ewentualny fakt nieobecności zgłosić dyspozytorowi przed odjazdem. W pozostałych kursach obowiązują uzgodnienia telefoniczne.

Rozdział II Rodzaje przewozów oraz zasady odpłatności za przewozy

  1. Usługi przewozowe realizowane są odpłatnie, z zastrzeżeniem pkt. 13 b ustala się następujące rodzaje przewozów oraz opłaty za usługi przewozowe zawarte w poniższej tabeli:

    Lp

    Rodzaj przewozu

    Opłata za usługi przewozowe

    [w złotych]

    1.

    Przewóz na telefon (jednorazowy przejazd)

     

    dni powszednie

    10 zł

    2.

    Przewóz abonamentowy miesięczny obowiązujący w dni powszednie (dowóz i powrót)

     

    Chojna, 2 dni w tygodniu

    55 zł

     

    Chojna, 3 dni w tygodniu

    70 zł

     

    Chojna, od 4 do 5 dni w tygodniu

    100 zł

    3.

     

    Postój

     

    do 30 minut

    2 zł

     

    za następne rozpoczęte 30 minut

    3 zł

     

    powyżej godziny i za każdą rozpoczętą godzinę

    5 zł

     

    Przewozy poza granicami administracyjnymi Gminy Chojna

    1,5 zł/km

    1. Do bezpłatnych przewozów uprawnione są:

      1. dzieci i młodzież niepełnosprawna realizująca obowiązek szkolny dowożona do i z placówek oświatowych najbliższych miejscu ich zamieszkania,

      2. opiekunowie towarzyszący osobom niepełnosprawnym, w przypadku, gdy osoba niepełnosprawna wymaga zgodnie z orzeczeniem opieki innej osoby,

      3. osoby niepełnosprawne uczestniczące w zajęciach terapii zajęciowej organizowanych przez domy samopomocy lub inne instytucje.

    2. Burmistrz Gminy Chojna może zwolnić z opłat za przewozy osoby niepełnosprawne, dowożone na zorganizowane lub współorganizowane przez Gminę Chojna imprezy miejskie i uroczystości religijne oraz w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.

    3. Opłatę za przewóz jednorazowy uiszcza się u kierowcy, w przypadku przewozów abonamentowych opłatę uiszcza się „z góry" w kasie Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie lub u kierowcy.

    4. Pasażer ma prawo otrzymać pisemne potwierdzenie dokonanej zapłaty za przejazd (KP, rachunek).

    5. Niewykorzystane przejazdy abonamentowe nie podlegają zwrotowi, za wyjątkiem choroby - możliwość zaliczenia niewykorzystanych przejazdów na poczet następnego miesiąca istnieje wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu tego faktu do Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie. Każdorazowo chorobę należy udokumentować stosownym zaświadczeniem lekarskim.

    6. Zamawiający kurs zobowiązany jest do uiszczenia opłaty za przewóz abonamentowy w sytuacji, w której pojazd dojechał do tego zamawiającego. W przypadku rezygnacji przez zamawiającego z kursu abonamentowego i nie zgłoszenia tego faktu do Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie przed przyjazdem pojazdu, odstępuje się od realizacji kursów w dniach następnych, aż do ponownego zgłoszenia zapotrzebowania na przejazd.

    7. W okresie ferii szkolnych dzieci i młodzież niepełnosprawna nie realizująca obowiązku szkolnego ucząca się w systemie stacjonarnym płaci abonament proporcjonalnie do ilości przejazdów w danym miesiącu.

    Rozdział III Postanowienia końcowe

    1. Niniejsze Zasady wywiesza się w widocznym miejscu w siedzibie Administracji Szkół i Infrastruktury Społecznej w Chojnie oraz w pojazdach przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych.

     

     

     

     

     

     

     

    Uzasadnienie

    do uchwały Nr XXVII/249/2009 Rady Miejskiej w Chojnie z dnia 29 stycznia 2009 r.
    w sprawie zasad świadczenia usług przewozowych dla osób niepełnosprawnych oraz pobierania opłat za te usługi.

     

    Gmina Chojna w grudniu 2008 r. zakupiła z własnych i pozyskanych środków finansowych samochód z przeznaczeniem do przewozu osób niepełnosprawnych.
    Aby prawidłowo zorganizować realizację tej ważnej usługi publicznej należy przyjąć regulacje, które będą to porządkowały i organizowały. Po przyjęciu tej uchwały zainteresowani mieszkańcy gminy będą mieli jasno określone zasady dostępu
    do specjalistycznego transportu. Ustawa z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach upoważnia Radę Miejską w Chojnie do ustalenia opłat za usługi przewozowe.

    Projekt uchwały został skonsultowany ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jesteśmy”, Chojeńskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Uwagi instytucji, do, których wystąpiliśmy z prośbą o konsultacje zostały uwzględnione w projekcie. W opinii tych środowisk pozyskanie takiego pojazdu i udostępnienie go mieszkańcom jest dużym osiągnięciem poprawiającym, jakość życia osób niepełnosprawnych. Realizacja usług przewozowych będzie wykonywana w roku 2009 po raz pierwszy i w związku z tym nie ma możliwości oszacowania zapotrzebowania na tego rodzaju usługi oraz kosztów danego przedsięwzięcia. W ocenie instytucji, które wypowiadały się na temat projektu uchwały proponowane opłaty są odpowiednie a zakres zwolnień jest prawidłowy. Wysokość opłat została przyjęta na podstawie opłat podobnych usług w innych miejscowościach i dostosowane do realiów Gminy Chojna.

    Wnoszę o przyjęcie przedstawionej uchwały w proponowanym kształcie.

     


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Wacław Gołąb

Data wytworzenia:
29 sty 2009

Osoba dodająca informacje

Elżbieta Lach

Data publikacji:
08 kwi 2009, godz. 08:33

Osoba aktualizująca informacje

Elżbieta Lach

Data aktualizacji:
08 kwi 2009, godz. 08:54